Döner Konum Sensörleri (OEM)

Orijinal Ekipman Üreticileri için hassas, güvenilir temassız endüktif döner konum sensörleri.

Rotary Position Sensor OEM

Zor Ortamlar İçin Sağlam Döner Sensörler

Zettlex döner konum sensörleri temassız, mutlak konum ölçüm aygıtlarıdır. Benzersiz bir endükfit konum algılama teknolojisine sahiptirler ve bir Hedef ile bir Anten olmak üzere iki ana bileşenden oluşurlar. Antene güç verilir ve Hedef pasiftir. Antenin elektriksel olarak verdiği çıktı, Hedefin Antene göre döner konumunu gösterir.

Rotary sensors
Rotary encoder

OEM Uygulamaları İçin Döner Konum Sensörleri

Döner sensörler ambalajsız olarak tedarik edilir ve bu sayede müşterinin PTZ kamera, robotik kol ya da yalpa çemberi sistemleri gibi ana ürününe dahil edilebilir. Hedefler ve Antenler ürüne yalnızca vida veya yapıştırıcı kullanarak takılabilir – hassas mekanik montaj gerekli değildir.

Döner konum sensörleri, elektrik kontakları veya optik döner sensörlere güvenilemeyen zorlu ortamlar için idealdir. Çalışmaları yoğuşmadan ya da tozdan etkilenmez.

Rotary Position Sensor

Döner Konum Sensörü – Devir Başına 163854 Sayım

Açılı ölçüm sensörü – 14 bit (16384 cpr) – kolay kurulum, dijital veri çıkışı. OEM kullanımı için ambalajsız.

OEM Rotary Sensor Product Guide - 1406-OEM

OEM Uygulamaları İçin Döner Konum Sensörü

Bir çift, tek güç kaynaklı ve tek dijital veri akış çıkışı bulunan 14 bit, içi boş şaftlı, mutlak kodlayıcı. Robotik kollar, P&P üniteleri, yalpa çemberleri, PTZ üniteleri, vb. için ideal.

Tandem Rotary Sensor Product Guide - 4007-OEM
OEM Rotary Sensor

OEM Tarafından Programlanabilen Döner Sensör

PC ile programlanabilme özelliğine sahip, analog ve dijital çıkışlar verebilen ambalajsız döner sensör.

SSS

OEM döner sensörlerimiz hakkında bir sorunuz mu var? Burada sık sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sorunuz mevcut değilse lütfen uzmanlarımızdan birisiyle temasa geçin.

Bir Mühendise Sor

Bir grup elektronikte kullanılabilecek azami sensör sayısı, her sönsörün azami izin verilen yanıt süresine bağlıdır. Örneğin, her ölçümü 1 milisaniyede yapan ve azami yanıt süresi 250 milisaniye olan bir Zettlex sensörü ele alırsak, tek bir çoklama planıyla azami sensör sayısı 250 olur.

Bu sayı daha karmaşık bir çoklama algoritması ile, örneğin, daha az sıklıkla kullanılan ya da daha az öneme sahip sensörleri daha az örnekleyerek artırılabilir.

Bir Zettlex Elektronik Modülü sviçler gibi başka unsurlardan gelen girdileri de kullanabilir.

Aslında ürünlerimiz için doğru teknik terim ‘mutlak konum transdüseri’ olmalıydı.

Ama bu biraz laf kalabalığı yarattığından konum sensörü terimini kullanıyoruz.

Konum kodlayıcısı, konum ileticisi, döner kodlayıcı, lineer kodlayıcı, döner sensör, şaft kodlayıcısı, açı çözücüsü, açı senkro, konum ileticisi gibi başka terimler de kullanılabilir.

Zettlex konum sensörleri çeşitli faktörlerden ötürü genel olarak başka kaynakların emisyonlarından etkilenmez: – Alış devreleri dengeli kuadrupollar olarak düzenlenmiştir (dolayısıyla gelen düzlem dalgalarının etkilerini ortadan kaldırır), Hedeften gelen sinyal son derece özel bir frekansa sahiptir ve sensör senkronize tespit kullanır.

Zettlex sensörler, izin verilen emisyonlardan etkisinin kesin öneme sahip olduğu otomotiv ve savunma uygulamalarına uygundur.

Özellikle IncOder ürün serisi zorlu EMC ortamlarına çok dayanıklıdır çünkü Faraday kafesi etkisi yapan metal bir muhafazanın içinde yer almaktadır.

 

LINTRAN ve IncOder ürün serileri için hava boşluğu ilgili veri sayfasında belirtilmiştir.

Daha genel olarak, bu soruya yanıt vermenin en kolay yolu bir kaç örnek vermektir:

İlk olarak, lineer bir Antenin ölçüm eksenin 10mm genişliğe ve 100mm uzunluğa sahip olduğunu kabul edersek, Hedefin Antenden maksimum çalışma mesafesi Anten genişliğinin yarısı kadar olacaktır, yani 5mm. Normal olarak Anten genişliğinin 1/4’ünden daha az bir açılma mesafesi öneririz – yani yaklaşık 2-3mm.

Döner bir örnekte, dış çapı 50mm ve iç çapı 20mm olan bir Anten olduğunda, eşdeğer Anten genişliği 15mm’dir (halkanın kalınlığı). Yine, Hedefin Antenden maksimum çalışma mesafesi efektif Anten genişliğinin yarısı kadar olacaktır, yani 7,5mm. Normal olarak Anten genişliğinin 1/4’ünden daha az bir açılma mesafesi öneririz – yani yaklaşık 3-4mm.

0,1mm maksimum tam ölçek sapmaya ve 1 mikron’dan küçük çözünürlüğe sahip pek çok lineer sensör ürettik.

Döner aygıtlar için, 12,7mm hedeflere ve çaplara sahip sensörler ürettik.

İlk olarak, sensörler için ˜doğruluk’ ile ilgili önemli olan bir dizi parametre vardır. Bunlar genellikle lineerlik, çözünürlük ve tekrar edilebilirliktir. Herhangi bir Zettlex sensör serisinin tam parametreleri sensör geometrisine ve özellikle de ölçüm ekseni dışındaki eksenlerde hedefin konumunun değişkenliğine bağlıdır. Diğer faktörler performansı çok daha az etkiler. Genel kural olarak:

  • Lineerlik tipik olarak tam ölçeğin <<%1’idir ve tam ölçeğin <%0,0001’i olabilir.
  • Çözünürlük tipik olarak <24 bittir ama daha yaygın olarak 10, 12, 14, 16 veya 18 bittir
  • Tekrar edilebilirlik tipik olarak belirtilen çözünürlüğün +/- 1 en önemsiz bitidir.

Öncelikle bizimle konuşun – size uygun mevcut bir tasarımımız olabilir. Benzer mevcut bir tasarımımız yoksa, mevcut bir tanesini değiştirebilir ya da ihtiyaçlarınıza uygun olarak yeni bir tane geliştirebiliriz.

Uygulamaya özel bir Zettlex sistemi geliştirmenin ilk aşaması belirli teknik gereksinimleri bizimle konuşmanızdır.

En önemli şeyler sensör geometrisi, doğruluğu, hızı ve elektronik çıkışıdır. Bu doğrultuda, geliştirme sürecinde ilk adım olarak bir Gereksinim Şartnamesinin taslağı oluşturulabilir – biz bunu yapmanıza yardımcı olabiliriz. Zettlex, tam ölçek üretime kadar denenmiş ve test edilmiş bir geliştirme sürecini takip eder.

Evet. Bazı nispeten basit makine kumandası durumlarında makine kumanda yazılımını Zettlex sensör yazılımını içeren mikro işlemciye entegre etmek mümkündür.

Güç kaynağı, frekans üretme, vs. de ana sistem ve sensör sistemi arasında paylaşılabilir.

Genel olarak, Zettlex konum sensörleri 150 V/m’ye kadar alan direncine kadar uzak alan emisyonlarından etkilenmez. Bu, çoğu tıp ve uzay uygulaması da dahil olmak üzere, olası uygulamaların büyük çoğunluğunu içermektedir.

Ancak bazı savunma uygulamalarında özel hedefler veya basit, düşük maliyetli blendaj ve toprak düzlemleri kullanılarak daha yüksek alan dirençleri bağdaştırılabilir.

Zettlex uygulamaları EN 68000 ve CISPR 25 seviye 1 veya 2’ye uygundur.

Evet. Standart Zettlex sensör yazılımının parametreleri değişik geometrilere sahip birden çok sensörü kontrol edecek şekilde ayarlanabilir.

Prensipte, sensörün Hedefi ve bir Anten arasına metal bir kalkan koyulabilir.

Eksitasyon sinyallerinin nüfuz edebileceği yüzey derinliği, metal kalkanın kalınlığını sınırlamaktadır. Eksitasyon frekansı ne kadar düşükse, kullanılabilecek metalin kalınlığı o kadar artar.

Metalin maksimum kalınlığı kullanılan metale göre değişir. Metal bir kalkan kullanılacaksa, manyetik olmayan paslanmaz çelik en çok tercih edilen metal, alüminyum, çelik, bakır veya pirinç ise en az tercih edilen metallerdir. Uygulamada 1,6mm’den az metal kalınlığı gereklidir.

Maliyet ölçüm spesifikasyonu, boyutu, çevre koşulları ve boyutu gibi bir dizi faktöre bağlıdır. İletişim sayfasından bizimle temas kurarak uygulamanızın detaylarını sağlarsanız, birkaç gün içinde size bir bütçe teklifi sunabiliriz. Alternatif olarak, bu web sitesinin Mağaza bölümünden (düşük hacimli) parça maliyetleri hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz.

Temel özelliklerinden ötürü Zettlex sensörler elektromanyetik emisyonlar üretmektedir. Ancak bu emisyonlar azdır ve uygulamada bu emisyonlar ters küplü kuralda alanın hızlı düşüşünden ötürü Uzak Alanda görünmez durumdadır.

Düşük emisyon seviyeleri sebebiyle Zettlex sensörler, izin verilen emisyon seviyelerinin kesin öneme sahip olduğu otomotiv ve savunma uygulamaları için uygundur.

Uygulamada, sensörün ana bileşenlerinin üretildiği malzemeler çalışma ve depolama sıcaklıklarını sınırlamaktadır.

Sensörün temel çalışma prensipleri ise sıcaklıktan etkilenmemektedir. Bunun anlamı Zettlex sensörlerin nispeten düşük ya da yüksek sıcaklıklarda çalışabildiğidir.

Genellikle etkili sıcaklık aralığı elektronik bileşenler tarafından –40 ila 85 veya 125 Santigratta sınırlanmaktadır (örn. endüstriyel veya otomotiv ürünleri).

Ancak sensörün elektroniklerinin Antenden uzağa koyulabileceği de unutulmamalıdır. Bu sayede sensörler, yalnızca Anten ve Hedef zorlu sıcaklık ortamlarına yerleştirilirken, Elektronikler zorlu ortamlardan uzakta ya da yalıtılmış durumdaki daha tehlikesiz ortamlara yerleştirilecek şekilde tasarlanabilir.

Sıcaklık sınırlarını artırmak için antenlerde seramik substratlar ve Hedef substratları kullanılabilir.

+230 Santigratta sürekli çalışmaya dayanabilen sensörler üretebiliyoruz ve +450 Santigrat için sensörleri geliştirme aşamasındayız.

-55 ve -60 Santigratta çalışan sensörler üretebiliyoruz.

LINTRAN ve IncOder ürün serileri mıknatıslardan hiçbir şekilde etkilenmemektedir.

Genel olarak, Zettlex endüktif konum sensörleri DC manyetik alanlarından etkilenmez çünkü AC aygıtlarıdır. Ancak mıknatıslar sensörün Yakın Alanındaysa, manyetik akış için ‘kolay bir rota’ sağlamak suretiyle Antenin alanını bozma eğilimi gösterirler.

Bu durum, sensörün tasarımında İletim ve Alış devrelerinin düzeni değiştirilerek telafi edilebilir.