Endüktif Kodlayıcı

Zettlex endüktif kodlayıcı (IncOder) serisi bir transförmatör veya endüktif teknikten yararlanır ve optik kodlayıcılara güvenilemeyecek olan zorlu ortamlar için idealdir.

IncOder’ların 2 ana kısmı vardır – bir Statör ve bir Rotor – ve bunların ikisi de yassı bir halka biçimindedir.  Bu halka biçimi geçiş şaftlarının, optik liflerin, boruların ve kabloların geçişini kolaylaştırır.  Endüktif enkoderin statörüne güç verilir ve Rotor pasiftir.  Statöde güç almak ve çıkış sinyali üretmek için gerekli elektronik kısımlar bulunur.  Statörün çıkış sinyali, bir harekete gerek olmaksızın Rotorun Statöre göre gerçek mutlak konumunu gösterir.  Uyumlu ya da özel kaplinlere gereksinim yoktur ve endüktif kodlayıcının taşıyıcı ürüne vidalanması yeterlidir.  Hassas mekanik montaj gerekli değildir ve rulmanlar bulunmamaktadır.

Endüktif Kodlayıcılar – Gerçek ‘tak ve unut’ Tipte Aygıtlar

Optik ve kapasitif kodlayıcılara özellikle yoğuşma ve toz bulunan zorlu koşullarda güvenilemezken, Zettlex endüktif kodlayıcılar genellikle yabancı maddelerden etkilenmez ve IP67 derecesine sahip versiyonları mevcuttur.  Kapasitif halka kodlayıcı aygıtların aksine, Rotoru ya da Statörü topraklamak gerekmez.  IncOder tarzı endüktif kodlayıcıların temas eden, hassas ya da aşınan parçaları olmadığından, periyodik parça değişimi, servis ya da bakım ihtiyacı yoktur.  Bir diğer deyişle, IncOder’ler ‘tak ve unut’ tipi aygıtlardır.  Zettlex halka kodlayıcıların uygulamaları arasında şunlar yer almaktadır:

Endüktif Kodlayıcı

Şek. 1. Zettlex IncOder endüktif kodlayıcıların temas eden, hassas ya da aşınan parçaları olmadığından, periyodik parça değişimine ihtiyaç yoktur