Halka Kodlayıcılar

Halka kodlayıcılar dönme hareketi içeren uygulamalarda konum ve hız geribildirimi sağlayan geniş çaplı döner veya açılı kodlayıcılardır. Çoğu halka kodlayıcı optik teknolojiye dayalıdır ve sabit bir optik sensörle bağlantılı olarak dönen halka biçimli bir optik ağ kullanır.

Optik halka kodlayıcılar, rotorun sensörle veya okuma kafasıyla bağlantılı olarak doğru olarak takılabileceği ve optik yola toz ya da yabancı madde girmesi imkanının olmadığı yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalar için uygundur. Zorlu ortamlarda optik halka kodlayıcılara güvenilemeyebilir.

Zettlex Halka Kodlayıcılara karşı Optik Halka Kodlayıcılar

Zettlex ‘IncOder’ endüktif kodlayıcıların fiziksel görünümleri ve montaj biçimleri geneneksel optik halka kodlayıcılara benzerdir ve genel endüktif halka kodlayıcılar olarak anılırlar. Bununla birlikte optik tekbik yerine IncOder’lerde transformatör veta endüktüf teknik kullanılmaktadır. IncOder’ların 2 ana kısmı vardır – bir tahrikli bir Statör ve pasif bir Rotor – ve bunların ikisi de yassı bir halka biçimindedir. Statörün çıkış sinyali, bir harekete gerek olmaksızın Rotorun Statöre göre gerçek mutlak konumunu gösterir.

Optik halka kodlayıcılar zorlu koşullarda, özellikle de yoğuşma veya toz varken, güvenilmez olabilirken, IncOder’ler genelde yabancı maddelerden etkilenmez ve bu da onları zorlu ortam uygulamaları için ideal hale getirir.

IncOder halka kodlayıcıların temas eden, hassas ya da aşınan parçaları olmadığından, periyodik parça değişimi, servis ya da bakım ihtiyacı yoktur. Halka biçimli oluşları geçiş şaftlarının, optik liflerin, boruların ve kabloların geçişini kolaylaştırır.

Halka Kodlayıcılar

Şek. 1. Zettlex IncOder halka kodlayıcılar, standart optik halka kodlayıcıların aksine, toz ve nemin mevcut olduğu zorlu ortamlara uygundur.