Rulmansız Açılı Kodlayıcılar

Açılı kodlayıcı, dönen bir şaftın açısal konumunu ölçen bir tür konum sensörüdür. Çoğu açılı kodlayıcıda disk biçimli bir rotorun, statördeki opto-elektrik bir sensörle birlikte çalışan optik bir ağa sahip olduğu optik teknoloji kullanılmaktadır. Optik teknoloji rotorun bir statöre çok yakın şekilde dönmesine bağlıdır, bu nedenle çoğu açılı kodlayıcı bu iki parçayı konsantrik halde tutmak için rulmanlar içerir.

Zettlex Rulmansız Açılı Kodlayıcılar

Zettlex IncOder‘ler rulmansız endüktif açılı kodlayıcılardır. IncOder’lerin rotoru statöre göre dönmekte tamamen serbesttir ve ölçüm doğruluğu etkilenmeden bir miktar eksenel ve radyal kayma meydana gelebilmektedir. Tipik olarak, taşıyıcı sistemde mevcut bulunan rulmanlar zaten yeterinden fazladır.

Kodlayıcıdan rulmanların çıkarılması geleneksel optik kodlayıcılara kıyasla bir dizi önemli teknik avantaj sağlamaktadır; bunların en önemlisi çok düşük toleransa sahip olan rulman hizalama gerekliliğinin olmamasıdır. Temas eden veya aşınan parçaların olmaması sayesinde periyodik değiştirme, servis veya bakım ihtiyacı ortadan kalkar ve arızalar arasındaki ortalama zaman büyük oranda artar. Rulman olmadığından, IncOder’ler düşük bir başlangıç torku sunar ve yüksek hızda sürtünmeden ötürü ısı üretimi olmaz. Rotor ve statör, özel kuplajlar veya daha başka montaj ekipmanlarına gerek olmaksızın doğrudan taşıyıcı ekipmana monte edilebilir.

Rulmansız Açılı Kodlayıcılar

Şek. 1. Zettlex açılı kodlayıcılar rulmansızdır – rotor statörden tamamen serbest biçimde hareket edebilir ve bir miktar eksenel ve radyal kaymaya izin verilebilir.