RVDT – Döner Değişken Diferansiyel Transformatörler

RVDT – Döner Değişken Diferansiyel Transformatörler, açının temassız olarak ölçülmesinde uzun süredir kullanılan döner bir konum sensörü türüdür. RVDT’ler zorlu ortamlardaki sağlamlıkları ve güvenilirlikleriyle tanınır ve havacılık, savunma, petrol ve gaz sektörlerindeki ekipman üreticileri genelde RVDT’leri füze güdüm sistemleri, hassas havacılık elektronikleri ve yüksek hassasiyet gerektiren servo kontrolleri gibi yüksek güvenilirlik ve güvenlik talep eden uygulamalar için tercih etmektedir.

RVDT’lerin Modern Alternatifi

Bununla birlikte, RVDT’lerin endüktif kodlayıcılara kıyasla bazı dezavantajları bulunmaktadır. Zettlex IncOder’ler RVDT’lerle aynı fiziksel prensiplerden yararlanır ve bu sebeple zorlu ortamlarda benzer seviyelerde güvenilirlik, sağlamlık ve güvenlik sağlar. RVDT’ler genelde transformatör olarak düzenlenmiş tel sargılar olarak yapılırken, Zettlex endüktif kodlayıcılar ana bileşenleri olarak baskı devre kartları kullanır ve RVDT’lerden farklı olarak, ayrı sinyal üretim ve işleme elektroniklerine ihtiyaçları yoktur. Bu sayede daha iyi tasarım ve entegrasyon esnekliği sağlayan daha küçük, daha hafif ve daha düşük maliyetli bir yapıya sahip olurlar.

Ayrıca Zettlex endüktif kodlayıcılar aynı çaptaki RVDT’lerden daha yüksek hassasiyete sahiptir ve aşırı çevre koşulları olan uygulamalarda güvenilir açısal konum ve hız geribildirimi sağlamak konusunda kendilerini kanıtlamıştır. Zettlex endüktif kodlayıcılar genelde bir DC güç kaynağıyla birlikte sağlanır ve mutlak bir dijital sinyal üretir.

RVDT-–-Döner Değişken Diferansiyel Transformatörler

Şek. 1. Zettlex Endüktif Kodlayıcılar, daha iyi tasarım ve entegrasyon esnekliği sağlayan RVDT’lerden daha küçük, daha hafif ve daha düşük maliyetli bir yapıya sahip olurlar.