Yüksek Çözünürlüklü Kodlayıcı

Yüksek çözünürlüklü kodlayıcılar genelde devir başına (cpr) >10.000 ve sıklıkla >100.000 cpr çözünürlüğe sahip döner ya da açılı kodlayıcılardır. A/B puls tarz çıkışları olan artımlı kodlayıcılarda, A akışında her puls başına sayılacak 2 kenar ve her B akışı pulsunda 2 kenar olduğundan, çözünürlük devir başına puls sayısının 4 katı olarak belirlenir. Mutlak kodlayıcılarda, çözünürlük genelde devir başına ölçüm bit sayısı olarak belirtilir – örneğin 18bits veya 262.144cpr; 19 bit veya 524.288cpr gibi.

Yüksek çözünürlüklü kodlayıcılar genelde hızın ve/veya konumun hassas biçimde kontrol edilmesi için gereklidir – özellikle çok düşük hızlarda kontrol gerekli olduğunda. Klasik bir örneği, kameralar, teleskoplar, radar veya silah sistemleri gibi gösterme aygıtlarının açısal hareket kontrolüdür. Bunlar uzaktaki hareketli hedeflere yönlendirilmelidir ve bu (azimut ve yükseklik) tahrik motorlarının hassas ama yavaş bir şekilde kontrol edilmesini gerektirir.

Endüktif kodlayıcılar veya ‘IncOder’ler 22bits veya standart olarak aşağı yukarı 4Mcpr’lik çözünürlüğe sahip uygulamalar için uygundur. Zettlex IncOder’ler +/-1LSB (en önemsiz bit) tekrarlanabilirliğe sahiptir ve bu da spesifikasyonlarının gerçek çözünürlük gösterdiği anlamına gelmektedir. Bu, yüksek çözünürlüğe sahip olduğu belirtilen, ama uygulamada en önemsiz bitler yüksek parazit veya titreşmeden etkilendiği için gerçek çözünürlüğün çok daha düşük olduğu diğer (optik ya da kapasitif) kodlayıcılarla karşılaştırılmalıdır.